System pływający to jeden z najbardziej funkcjonalnych rozwiązań montażu podłogi. Sprawdza się w przypadku ogrzewania podłogowego, a do tego jest szybki i niedrogi w instalacji.

Montaż podłogi w systemie pływającym oznacza, że nie jest ona trwale związana  z podłożem (na przykład klejona czy przybita gwoździami). Cały montaż opiera się na systemie zamków.


Przewagą systemów bezklejowych jest szybka instalacja podłogi bez konieczności stosowania środków chemicznych, często szkodliwych dla człowieka. W tym samym dniu, kiedy montujemy podłogę, możemy swobodnie się po niej poruszać. Możemy nawet ułożyć podłogę w jednej części pomieszczenia, przenieść na nią meble i kontynuować montaż w drugiej części wnętrza. To pozwala uniknąć problemu wynoszenia całego dobytku z domu.


Warto dodać, że system pływający jest tańszy od systemu klejowego. Nie ponosimy bowiem dodatkowych kosztów za materiały chemiczne. Instalacja podłogi nie jest trudna, dlatego jeśli ktoś ma smykałę do prac remontowych z pewnością sam sobie poradzi. W takiej sytuacji powinniśmy jednak sprawdzić warunki gwarancji producenta, aby w razie usterki nie stracić przysługujących nam przywilejów.

Drugoplanowe podłoże

Gdy montujemy podłogę w systemie pływającym musimy zwrócić uwagę, żeby podłoże było równe. Deski możemy położyć zarówno na płytki ceramiczne, jak i stary parkiet. Należy tylko pamiętać o podkładzie wyciszającym, który zapobiegnie powstawaniu pogłosu. W przypadku systemu klejowego podłoże powinno spełniać dodatkowe standardy, głównie twardości.

Siła w systemie zamków

W montażu pływającym za trwałość połączeń odpowiadają systemy zamków. Jednym z rekomendowanych jest system Uniclic, który posiadają m.in. podłogi TORLYS. Można go montować w dwóch płaszczyznach: klasycznie i w poziomie co stanowi ułatwienie dla montażysty. Dodatkowo, takie rozwiązanie sprawdzi się w miejscach trudno dostępnych np. przy ościeżnicach.

  • Zamki dobrej jakości pozwalają na zamontowanie podłogi w pomieszczeniach narażonych na działanie wody, np. w kuchni – mówi Maciej Wolniak, dyrektor TORLYS w Polsce.
    Umożliwiają również trzykrotny demontaż i ponowne ułożenie podłogi. Co więcej, jeżeli dojdzie do punktowego uszkodzenia powierzchni jesteśmy w stanie sami wymienić pojedyncze płytki lub deski – dodaje.

#zdjecie0#Ciepła podłoga

Ogrzewanie podłogowe to nie wymysł, lecz sensowne udogodnienie. Jeśli marzymy o ciepłej posadzce, system bezklejowy jest w tym przypadku jak najbardziej odpowiedni. Przy wyborze podłóg należy jednak zwrócić uwagę na jakość zamków. Deski, pod którymi znajdzie się ogrzewanie będą kurczyły się i rozszerzały. W przypadku mało precyzyjnych systemów, podłoga na pewno rozszczelni się.

Jak połączyć pomieszczenia?

Do łączenia powierzchni między różnymi pomieszczeniami stosujemy listwy dylatacyjne. Przy ścianach będą to listwy przyścienne. Ich rodzaj uzależniony jest od konwencji wnętrza. Zazwyczaj są w kolorze podłogi, ale projektanci wybierają również listwy wykonane z poliuretanu. Rozwiązań jest wiele. Należy pamiętać tylko, że podłoga nie może być bezpośrednio złączona ze ścianą. Powinna mieć minimalnie centymetrową dylatację.

Za i przeciw

Montaż w systemie pływającym jest obecnie najczęściej rekomendowanym przez profesjonalistów z branży podłogowej. Ma on jednak swoich przeciwników, którzy twierdzą, że podczas chodzenia chociażby w szpilkach, czy ciężkich butach tworzy się pogłos. Do takiej sytuacji może dojść tylko wtedy, gdy podłogę zamontujemy na nierównym podłożu. W przypadku podłóg TORLYS integralną częścią desek są podkłady wyciszające. Gwarantują one taki sam komfort chodzenia, jak w przypadku podłogi klejonej.

Podłoga, której wygląd zmienia się w zależności od kąta padania światła, struktura wiernie imitująca słoje drewna i pięć oryginalnych dębowych dekorów – nowa kolekcja paneli podłogowych Dynamic z serii Extravagant to propozycja dla tych, którzy nie godzą się na monotonię we wnętrzach.

Classen, wiodący producent materiałów drewnianych i drewnopochodnych, zadedykował najnowszą linię podłóg zwolennikom niebanalnych rozwiązań. Kolekcję Dynamic wyróżnia wiernie imitująca słoje drewna struktura synchroniczna chromezone. Zróżnicowany stopień połysku struktury sprawia, iż w zależności od kąta padania światła, podłoga za każdym razem prezentuje się inaczej.

W ramach kolekcji Dynamic dostępnych jest pięć dębowych dekorów – Cassano Chiaro, Cassano Nero, Cassano Latte, Cassano Marrone i Cassano Grigio. Panele z najnowszej linii Classen występują w dwóch formatach: węższym (1286x160 mm) oraz szerszym (1286x282 mm).

  • Specjalna struktura synchroniczna chromezone zastosowana w panelach Dynamic sprawia, że kolekcja w pełni zasługuje na swoją nazwę. Gra światłem, czy to naturalnym, czy też sztucznym sprawi, że nasze wnętrze będzie się zmieniać. Za każdym razem jednak – niezmiennie – będzie wyglądało bardzo efektownie. Dynamic to zestawienie niezwykłej trwałości oraz oryginalności – mówi Piotr Zieleźny, Product Manager w firmie Classen.

Panele podłogowe z najnowszej kolekcji Dynamic posiadają specjalnie wyprofilowane krawędzie zwane V-fugą. Są łatwe i szybkie w montażu dzięki zastosowanemu systemowi Megaloc, a ich krawędzie pokrywa warstwa ISOWAXX, która zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci. Kolekcję można stosować we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych oraz w pomieszczeniach użyteczności publicznej o niskim i średnim natężeniu ruchu.

Kolekcja Dymanic jest jedną z czterech kolekcji paneli podłogowych należących do serii Extravagant. W ramach serii w ofercie firmy Classen dostępne są ponadto kolekcje Triadition, History i Modern Art.

USA, Australia, Wielka Brytania, Szkocja – piękne i różnorodne miejsca na świecie ujęte w… jednej kolekcji. Classen, producent podłóg i skrzydeł drzwiowych wewnętrznych wzbogacił linię paneli podłogowych Joy o pięć nowych wzorów. Obecnie kolekcja obejmuje blisko 20 dekorów nazwami nawiązującymi do różnych zakątków świata.

Classen, wiodący producent podłóg i drzwi wzbogacił linię Joy o pięć nowych dekorów inspirowanych Ameryką, Wielką Brytanią, Szkocją i Australią. Orzech Baltimore, Hikora Oregon, Dąb Lamington, Dąb Tombreck i Dąb Blackford to propozycje dla ciekawych świata oraz dla zwolenników naturalnych odcieni podłóg. Obecnie Joy tworzy blisko 20 różnorodnych propozycji wzorów paneli podłogowych.

  • „Joy” w języku angielskim oznacza radość, a panele z naszej kolekcji potrafią przysporzyć jej wiele, szczególnie wtedy, gdy zobaczymy jak odmienią nasze mieszkania czy domy. Tym, którzy pragną rozświetlić pomieszczenie, proponujemy dekory najjaśniejsze - Klon Hartley, Dąb Toronto, czy najnowszy Hikora Oregon. Zwolennikom ciemnych podłóg rekomendujemy wzory Lapacho Negro, Orzech Baltimore i Dąb Tombreck. Joy to kolekcja dla tych, którzy chcą się cieszyć własnym, wyjątkowym kawałkiem świata – mówi Piotr Zieleźny, Product Manager w firmie Classen.

Panele podłogowe z kolekcji Joy wyróżnia także łatwy i szybki sposób montażu. Classen Megaloc, bezklejowy sposób układania, gwarantuje najwyższy stopień stabilności podłogi na jej łączeniach oraz równie szybki i prosty demontaż. Co istotne, panele są również przystosowane do układania na wodnym ogrzewaniu podłogowym.

Krawędzie paneli z kolekcji Joy pokrywa warstwa ISOWAXX, która zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci. Dodatkowo wysoka klasa użyteczności (32) i duża odporność na ścieranie (AC4) sprawia, że podłogi Joy idealnie sprawdzą się zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej o średnim natężeniu ruchu.

Cena: 37,99 zł/m²

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem